30th Buil Film Awards 2021 Winners

Winners for the 30th Buil Film Awards 2021. The ceremony was held on October 7, 2021 in Busan at BEXCO.

Advertisement

 

Producer Kang Hye-jung-I

Best Film

"Escape from Mogadishu" - Ryoo Seung-wan

Nominees
"Moving On" - Yoon Dan-bi-I
"Voice of Silence" - Hong Eui-jung
"INTRODUCTION" - Hong Sang-soo
"The Book of Fish" - Lee Joon-ik

 

------

 

Best Director

"The Book of Fish" - Lee Joon-ik

Nominees
"Moving On" - Yoon Dan-bi-I
"Escape from Mogadishu" - Ryoo Seung-wan
"Three Sisters" - Lee Seung-won-I
"Voice of Silence" - Hong Eui-jung

 

------

 

Best Actress

"The Call" - Jeon Jong-seo

Nominees
"An Old Lady" - Ye Soo-jung
"Night in Paradise" - Jeon Yeo-bin
"Samjin Company English Class" - Go Ah-sung
"Three Sisters" - Moon So-ri

 

------

 

Best Actor

"Voice of Silence" - Yoo Ah-in

Nominees
"Night in Paradise" - Um Tae-goo
"Escape from Mogadishu" - Kim Yun-seok
"The Book of Fish" - Sol Kyung-gu
"The Book of Fish" - Byun Yo-han

 

------

 

Best Supporting Actres

"Three Sisters" - Kim Sun-young

Nominees
"HARD HIT" - Lee Jae-in
"Black Light" - Yeom Hye-ran
"Samjin Company English Class" - Esom
"The Book of Fish" - Lee Jung-eun

 

------

 

Best Supporting Actor

"Escape from Mogadishu" - Heo Joon-ho

Nominees
"Night in Paradise" - Cha Seung-won
"Escape from Mogadishu" - Koo Kyo-hwan
"Voice of Silence" - Yoo Jae-myung
"The Book of Fish" - Jo Woo-jin

 

------

 

Best New Director

"Voice of Silence" - Hong Eui-jung

Nominees
"An Old Lady" - Lim Seon-ae-I
"Moving On" - Yoon Dan-bi-I
"The Education" - Kim Duk-joong
"The Call" - Lee Chung-hyun

 

------

 

Best New Actress

"Young Adult Matters" - Lee Yoo-mi

Nominees
"Moving On" - Choi Jung-woon
"Young Adult Matters" - Hani
"The Education" - Moon Hye-in
"FIGHTER" - Lim Sung-mi

 

------

 

Best New Actor

"Festival" - Ha Joon

Nominees
"Moving On" - Park Seung-joon
"The Education" - Kim Joon-hyung-III
"INTRODUCTION" - Shin Suk-ho
"A Distant Place" - Hong Kyung

 

------

 

 Popularity Award

Esom's Instagram

Esom - "Samjin Company English Class"

Jo In-sung - "Escape from Mogadishu"

 

------

 

Best Screenplay

"Escape from Mogadishu" - Lee Gi-cheol & Ryoo Seung-wan

Nominees
"An Old Lady" - Lim Seon-ae-I
"Samjin Company English Class" - Hong Soo-young & Son Mi
"Three Sisters" - Lee Seung-won-I
"The Book of Fish" - Kim Se-gyeom

 

------

 

Best Cinematography

"Escape from Mogadishu" - Choi Young-hwan

Nominees
"Night in Paradise" - Kim Young-ho-III
"Voice of Silence" - Park Jung-hoon-II
"Space Sweepers" - Byeon Bong-sun
"The Book of Fish" - Lee Eui-tae

 

------

 

Best Music

"Escape from Mogadishu" - Bang Joon-seok

Nominees
"Night in Paradise" - Mowg
"Samjin Company English Class" - Dalpalan
"Voice of Silence" - Chang Hyuk-jin & Jang Yong-jin
"Space Sweepers" - Kim Tae-seong

 

------

 

Technical Award

"Space Sweepers" - Jung Sung-jin & Jung Chul-min (Computer graphics)

Nominees
"Escape from Mogadishu" - Kim Bo-mook (Production design)
"Escape from Mogadishu" - Yoon Dae-won (Martial arts)
"Samjin Company English Class" - Bae Jung-yoon (Production design)
"The Book of Fish" - Lee Jae-sung (Production design)